Kako da poboljšamo pamćenje djeteta?
Sa sve većim izazovima koji se u današnje vrijeme postavljaju pred naše malene, te pojačanim školskim zahtjevima, neka djeca postaju nesigurna u svoje sposobnosti za uspješno savladavanje svega onoga što se od njih očekuje.
Pojedina djeca, kada osjete da im je teže, te da nisu sposobni da prate ono što se od njih traži u školi, počnu čak i glasno da ispoljavaju svoje osjećaje kroz neprimjerene izjave kao što su“ ja sam glup/a“ ili „osjećam se glupo, ja ovo ne mogu“ i slično. Međutim, potrebno je shvatiti da su ovakve i slične reakcije sasvim normalne, te je jako je važno da se djeci pokaže da je pamćenje vještina koja se uz trud može naučiti kao i bilo koja druga.
Sama memorija je složen proces. Mogu se koristiti razne strategije kako bi se djeci na adekvatan način pomoglo da zapamte, ili da se sjete nekih stvari. Sjećanje zahtijeva sposobnost za pohranom informacija na nekoliko sekundi (kratkotrajna memoriju), ili na nekoliko minuta dok se koristimo informacijama (takozvana aktivno radna memorija), te konačno i na duže vrijeme (dugotrajna memorija).
U svakom slučaju, što više prilika damo djeci da vježbaju dijelove mozga zadužene za pamćenje, lakše će savladati sve one stvari koje se od njih traže u školi. Suprotno onome što većina ljudi misle, pamćenje je nešto što se praksom može poboljšati. Slično mišiću. Što ga više koristimo, jači postaje.
Evo nekoliko savjeta koji će pomoći da poboljšate dječje pamćenje:
Ukoliko želite svojoj djeci pomoći pri razvijanju pamćenja, preporučujemo vam da posjetite stranicu "Enigma" na kojoj vaša djeca kao i vi možete "trenirati" svoj mozak i rješavati razne mozgalice. Pritisnite narednu sliku i uđite u svijet mozgalica!
Od naše djece, kroz različite faze njihovih života, tražit će se da pamte i uče razne stvari, neke manje, a neke više važne. Međutim, malo je vjerovatno da će ih neko učiti same “tehnike učenja”, stoga če im naši savjeti biti od pomoći za cijeli život.